Akdeniz ve Güney Anadolu bölgesinde yetişebilen keçiboynuzu, lezzet olarak değişik bir bitki olduğu için herkes tarafından sevilerek yenilen bir bitki değildir. Fakat içerdiği mineral ve proteinlerle uzun yıllardan beri sağlık açısından olumlu etkileri ile tüketilmesinin önemi kavranmış olan bir bitkidir.

Anti alerjik ve antibakteriyel olan galikasik içeriği olduğu bilinen keçiboynuzu, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemine karşı da etkili bir ürün görevi görmektedir. Özellikle alerjik nefes darlığı problemi yaşayanlar için keçiboynuzu pekmezi tavsiye edilmektedir.

Keciboynuzu-Nedir2

Afrodizyak özelliği de taşımaktadır. Günümüzde var olan sertleşme ve iktidarsızlık sorunlarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Oldukça büyük bir sorun haline gelen bu cinsel probleme karşı erkeklerin keçiboynuzu kürü tüketmesi önerilmektedir. Bununla birlikte keçiboynuzu özü sperm sayısını artırmakta ve oluşabilecek ishal vakalarına karşı da savunma mekanizması oluşturmaktadır.

Keçiboynuzunun içerdiği yüksek selüloz sayesinde bağırsak hastalıklarıyla mücadele edilebiliyor ve tenya ya da bağırsak kurdu gibi parazitlerin yok olmasında da önemli bir rol oynayabiliyor. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği sayesinde sigara kullananlar için fayda sağlayabilmektedir. Göğsü yumuşatarak, bronşları açıcı bir özelliği de bulunuyor.

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olması nedeniyle kemik erimesine karşı kullanımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca içeriğine bulunan mineral ve vitaminler sayesinde diş ve diş eti hastalıklarına karşı da son derece faydalı olduğu belirtiliyor. Mide ve bağırsaklarda oluşan gazların dışarı atılmasında da vücuda yardımcı olabilmektedir. Kanın zehirli maddelerini temizlerken kansızlığı da giderici etkisi bulunuyor. Hafızanın güçlenmesi ve konsantrasyonu arttırmasıyla da oldukça tavsiye edilmektedir.

Keçiboynuzu özü ayrıca çikolataya karşı süt içermeyen bir alternatif olarak kullanılabilmektedir. Özünde kalori, kafein ve yağ oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden kilo kaybına da yardımcı olan bu öz sayesinde fazla kilolarınız için uygulayacağınız diyet uygulamalarında keçiboynuzu özü kullanabilirsiniz. Doğal olarak tatlı bir ürün olan keçiboynuzu özü, şeker ilavesi içermemektedir. Keçiboynuzu tohumlarından elde edilen tragasol adlı bir madde dondurma, reçel, salata sosları, fırın mamulleri, salam ve et gibi işlenmiş ürünlerde koyulaştırıcı madde olarak kullanılmaktadır.

Keciboynuzu-Nedir3

Günümüzde oldukça besleyici ve farklı bir tadı olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinmektedir. A, B ve E vitaminleri sayesinde bol miktarda fosfor, potasyum ve kalsiyum içermektedir. Keçiboynuzu besini ve pekmezi yüksek besin değerleri ile zayıflık problemi yaşayanlar ve özellikle de gelişim çağındaki çocuklar için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Günümüzde sıklıkla tercih edilen keçiboynuzu pekmezi de birçok rahatsızlığa karşı tüketilmektedir. Mideye kuvvet veren bu besin kaynağı ayrıca akciğer ve karaciğer üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır. Tansiyon rahatsızlıklarına karşı da keçiboynuzu pekmezi tüketilebilir. Akciğer kanserini %90 oranında engellediği belirtilen bu pekmezin kalp çarpıntılarını da önlediğini ve ayrıca insan vücuduna giren ve farklı tepkimelere sebep olan radyasyonu da dışarı attığı bilinir. Sütün 3 katı etkisinin olduğu da uzmanlar tarafından belirtilmektedir.