Keçiboynuzu özü, kalori ve besin yönünden çok zengin ve besleyicidir. Zengin mineraller ve doğal besleyiciler sayesinde çocuklarda kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca nefes darlığına karşı etkili olan maddeleri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. İçerdiği gallik asit, sağlık açısından büyük bir etkiye sahiptir. Astım, kansere karşı koruma, bakteri yok edici ve ağrı kesiciye karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Şifalı bitkilerden biri olarak bilinen ve birçok hastalığa karşı doğal tedavi yöntemi olarak önerilen keçiboynuzu özünün kullanım bakımından farklı metotları bulunuyor. Keçiboynuzu kürü, meyvesi ve pekmezi ile uygulanabilecek yöntemler arasında zevkinize uyguna olanı tercih edebilirsiniz.

Keçiboynuzunu doğal haliyle tüketmek çoğu zaman tercih edilmez. Rahat bir şekilde harnup pekmezi hazırlanarak kullanılabilmektedir. Bununa yanında keçiboynuzu özü ve suyu kullanılarak yapılan reçeteler, alternatif tıp uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Meyveleri taze ve kuru olarak yenilebilir. Ayrıca yaprak ve dalları kurutularak çay şeklinde demlenebilir ve rahatlıkla tüketilebilir. Pekmez olarak tüketildiğinde, sperm azlığı ve kansızlık problemlerine karşı olumlu sonuçlar görülebilmektedir. Nefes darlığı ve bronşit vakalarında 7 adet keçiboynuzunu yarım litre suda yaklaşık 8 dakika kaynatabilir ve sabah ve akşam olmak üzere birer bardak tüketebilirsiniz. 20 gün boyunca bu uygulama sürdürülebilir.