Piyasada insanlara sunulan iki çeşit sıvı keçiboynuzu besini vardır. Bunlar; Keçiboynuzu Özü ve Keçiboynuzu Pekmezidir. Bu iki ürün arasında besin değerleri ve akışkanlık farkı vardır. Bu farklara sebep olan şey ise soğuk presleme yöntemiyle elde edilen Keçiboynuzunun besin değerlerini kaybetmemesi ve az akışkan (daha yoğum kıvamda) olmasıdır. Bu sebeple ilk tercihiniz Keçiboynuzu özü olması daha önemlidir.Keciboynuzu_2

Keçiboynuzu özünün tüketilmesi son derece sağlıklıdır. Uzmanlar keçiboynuzunun mide ve bağırsak hastalıklarına, kansızlık ve iktidarsızlık gibi durumlara ve astım hastalığına iyi geldiğini belirtiyor. Besleyici ve farklı tadıyla günümüzde ön plâna çıkan keçiboynuzu özü A,B ve E vitaminleriyle birlikte bol miktarda kalsiyum, fosfor ve potasyum da içermektedir.

Bununla birlikte günümüzde oldukça tercih edilen keçiboynuzu pekmezi de yüksek besin değer sayesinde zayıflık sorunuyla karşı karşıya olan kişilerde ve gelişim çağındaki çocuklarda faydalı bir besin olarak tercih edilmektedir. Keçiboynuzunun ayrıca yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak çay halinde içilebilmektedir. Meyveleri kuru ve taze olarak yenebilir, ayrıca çekirdeklerinden de faydalanılabilmektedir.

Keçiboynuzu özünün çekirdeği öğütülüp suda kaynatılarak ve daha sonra lapa haline getirilerek tüketildiğinde, vücuttaki yara ve şişkinliklere de iyi geldiği belirtilmektedir. Elde edilen bu lapa ayrıca vücudun meme bölgelerine de sürülebilmektedir.