Harnup tozu olarak da bilinen keçiboynuzu tozu, E vitamini ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Şeker ve mineral içeriği yüksektir. 100 gram üzerinden değerlendirecek olursak;
Karbonhidrat: 9,7 kalori
Protein: 2,4 kalori
Lif: 2,4 kalori
Yağ: 2,4 kalori
Kolesterol: 0 kalori
Sodyum: 336 kalori olarak belirtilebilir.
Günümüzde çikolataya karşı sağlıklı bir alternatif olarak gösterilen keçiboynuzu tozu, çikolata ile aynı kalori değerine sahiptir. Her ikisinde de 30 gramda 150 kalori bulunmaktadır. Bununla birlikte çikolata yerine keçiboynuzu tercih edildiğinde, çikolatanın vücuda zararı olan kalp hastalıkları ve obezite riskinin de düştüğü görülmektedir. Keçiboynuzu kafein içermediği için çikolatadan bu yönüyle ayrılmaktadır. Kafein uyarıcı etkilere karşı duyarlı olan kişiler rahatlıkla keçiboynuzu tozu tüketebilmektedir.
Keçiboynuzu içeriği sayesinde birçok hastalığa şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre keçiboynuzunun kolesterole karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. İçerdiği besin içeriği ve lifler sayesinde kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunur. Kalori değerlerinin uygun olması nedeniyle de yüksek tansiyona karşı da iyi geldiği bilinmektedir.