Keçiboynuzu tozunun bilinen birçok faydası bulunuyor. Erkeklerde cinsel gücü artırıcı özelliği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Keçiboynuzu olarak da bilinen harnup, doğada bulunan güçlü besin kaynaklarından biridir. Baklagiller familyasından oldukları için Akdeniz ikliminde yetişirler.

Şeker yerine ya da yapılan tatlılarda birkaç yüzyıl öncesine kadar keçiboynuzu tozları kullanılmaktaydı. Günümüzde artık beyaz şeker üretimini başlaması ile birlikte harnup kültürü neredeyse yok olmuştur. Harnup ağaçları ise ilk 15 yıl içerisinde meyve vermeyen bir ağaç olarak bilinir.

Keçiboynuzu meyvelerinin kurutulduktan sonra öğütülmesiyle elde edilen harnup tozu, görünüş olarak çikolataya benzer. Tat bakımından farklı olsa da birçok hamur işi ve tatlılarda kullanılmaktadır. Kalsiyum bakımından kakaodan daha zengin olması nedeniyle çok daha fazla tercih edilmektedir.Keciboynuzu-Ne-Ise-Yarar2

Keçiboynuzu tozunun içeriğinde bulunan karbonhidratlar sakaroz, galaktoz ve aldoz şekeri olarak bilinir. Sağlıklı bir alternatif olarak bilinen keçiboynuzu tozu için bir takım tavsiyeler de bulunuyor. Düşük karbonhidrat tüketimi gerektiren diyet uygulamalarında keçiboynuzu tozu kullanılamamalıdır.

Harnup tozu satın alınırken iyi muhafaza edilmiş ürünleri tercih etmek gerekir. Günümüzde artan harnup tozu kullanımı sayesinde sağlıklı bir vücut yapısına sahip olan bireyler, bu ürünü çevresindeki herkese tavsiye etmektedir. Tatlı ve pasta yapımında oldukça tercih edilen keçiboynuzu tozları sayesinde birçok hastalık da alternatif olarak tedavi edilmektedir.

Keçiboynuzu tozu, üretim aşamasında katkı maddeleri ile desteklenmemektedir. Yani üretiminde herhangi bir zirai ilaç kullanılmaz. Doğada kendiliğinden yetiştiği için, sağlıklı beslenme alışkanlığı olan herkes tarafından tavsiye edilebilir. Bu anlamda son zamanlarda tüketimi de artmıştır. Keçiboynuzu ile ilgili detaylı bilgilendirme için tıklayın.