Keçiboynuzu, ülkemizde Akdeniz Bölgesinde doğal ortamda katkısız olarak yetişen bir meyve olarak bilinmektedir. Keçiboynuzu tozu ise tamamen organik ve bu meyvenin çekirdeklerinin ayrılması, kavrulması ve öğütülmesiyle elde edilen bir üründür.

Keçiboynuzu tozu kurutma, öğütme ve kavurma uygulamalarının birbirini takip edecek şekilde yapılması sonucunda elde edilir. Keçiboynuzu ağacından toplanan bu harnuplar, yıkanıp temizlendikten sonra kurutmaya alınır. Daha sonra kurutulmuş olan keçiboynuzu parçaları uygun yöntemlerle parçalanarak toz haline getirilir. Ayrıca bu tozlar kavrulmaya hazır bir duruma geldikten sonra keçiboynuzu tozu da üretilmiş olur.Keciboynuzu-Tozu-Nerelerde-Kullanilir2

Kafein içermeyen ve tat açısından kakaoya benzediğinden bisküvi, kakaolu içecek ve kek gibi ürün guruplarında kullanılabilmektedir. Üretiminde zirai ilâçlar kullanılmaması ve doğada kendiliğinden yetişebilmesi dolayısıyla sağlık açısından oldukça tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu tozu ‘çölyak’ adı verilen hastalar tarafından da kullanılabilir. Bu hastalık, bağırsaklardaki sindirim işlemini sağlayan villus adı verilen yapıların bozulmasına neden olan ve bununla birlikte yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen bir sindirim hastalığıdır.  Bu hastalığın günümüzde ilacı bulunmuyor ve hastaların uygulaması gereken tek tedavi yöntemi ise uzman hekimler tarafından önerilen diyet uygulamalarıdır.

Keçiboynuzu meyvelerinin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen harnup tozu, görünüm bakımından çikolataya benzemektedir. Fakat tat bakımından oldukça farklıdır. Bu tozlar bazı tatlandırıcılar ile birlikte daha lezzetli hale getirilebilmektedir. Keçiboynuzu tozu, tatlı ve pasta yapımında tercih edilmektedir. Lif dokusu ve kalsiyum minerali bakımından kakaodan zengin olmasıyla birlikte daha az kalori taşıdığı için de kullanılabilmektedir.

Keçiboynuzu tozunun içerdiği karbonhidratlar aldoz şekeri, galaktoz ve sakarozdur. Çikolataya düşkün olan bireyler için de sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca keçiboynuzu tozuyla hazırlanan içeceklerde son derece faydalıdır. Sıcak su ve tercihinize göre kahve, meyve aromaları, vanilya ve kakao gibi ürünlerle karıştırılarak tüketilebilmektedir. Bu karışımlar doğal bir şifa deposudur.

Kakao ve çikolata tozunun hemen hemen her yerde kullanıldığı alanlarda tercih edilebilen keçiboynuzu tozu hamur ve pasta işlerinde şeker yerine de kullanılmaktadır. Ayrıca piyasada özel keçiboynuzu kullanılarak yapılan kek ve pastalar mevcuttur.

Keçiboynuzu kullanım alanları bu şekildedir. Akla gelebilecek bir başka soru da, keçiboynuzunun kilo aldırıp aldırmayacağıdır. Çikolata ve şeker tozlarına göre daha sağlıklı olan keçiboynuzu tozu, aynı oranda kilo almanıza olanak sağlayabilir. Keçiboynuzu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.