Keçiboynuzu meyvesi, kürleri ve pekmezinin yanında keçiboynuzu tozu da bir takım rahatsızlıklara karşı bitkisel bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Keçiboynuzu içeriğinde bulunan yüksek şeker oranı nedeniyle çikolataya alternatif olarak tercih edilmektedir. Çikolata kadar lezzetli olmayabilir fakat keçiboynuzu tozu bu ürüne karşı önemli avantajlara sahiptir.Keciboynuzu_3

Keçiboynuzu tozu, diğer adıyla harnup tozu özellikle kakao maddesine alerjisi olan ya da kakao kullanmak istemeyenler tarafından pasta, tatlı ve hamur işi gibi ürünlerde kullanıma uygundur. Bunun yanında harnup pekmezi, kahvaltılık olarak da kullanılabilir. Farklı amaçlara yönelik olarak tercih edilen keçiboynuzu kürleri de toplum tarafından rağbet görmektedir.

Süt ürünleri kullanmak istemeyenler için de keçiboynuzu tozu iyi bir alternatif olarak gösterilmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek potasyum sayesinde vücuda yararlı etkisi vardır. Kalsiyum yönünden de zengin olan keçiboynuzu, karaciğere iyi gelen bir şifalı bitki olarak adlandırılmaktadır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir ürün olması sebebiyle günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu tozu kakao ve kahve yerine tüketildiğinde kafein tüketiminden kaçınmanıza da yardımcı olurken aynı zamanda ishali önleyici etkisi de bulunuyor. Bu anlamda süt ürünlerini tercih etmeyenler tarafından harnup tozu kullanılabilmektedir. Keçiboynuzu Nedir? sorusuna cevap bulmak için tıklayın.